Máltai turizmus 2026: látogatószámok, zsúfoltság és fenntarthatóság

Málta 2025-ben 4 022 310 turistát fogadott 316 km²-en, 588 254 lakos mellett. Mit jelent ez a zsúfoltságban, a vízben és az autókban, és mit tehetsz te másképp?

Frissítve: 2026. 11. 03.

A máltai turizmus 2025-ben lépte át a négymilliós határt: 4 022 310 látogató érkezett egy 316 négyzetkilométeres, 588 254 lakosú országba. Ez nagyjából 6,8 turista minden máltaira. Végigveszem, mit jelent ez a számsor az ott élőknek, és mit tudsz te másképp csinálni.

A növekedés nem állt meg. 2026 januárja és augusztusa között 3 160 974 turista érkezett, 17,9%-kal több, mint egy éve, miközben az egy főre jutó költés 956 euróról 937 euróra esett (NSO Malta, 2026). Több ember, fejenként kevesebb pénz.

Jártam Máltán, és a máltai útikalauzomban a látnivalókról írtam. Ez a cikk másról szól: mit bír el a sziget, és mit tehetsz azért, hogy az ottléted mérlege jobb legyen.

Mekkora Málta valójában?

Málta összterülete 316 km², és ezzel a világ tizedik legkisebb állama. A területének nagyjából 95%-a városias besorolású, vagyis a „vidék” itt más kategória, mint a kontinensen (2026-os adat). Magyar léptékben: az egész ország kisebb, mint Budapest.

A lakosság 2025 végén 588 254 fő volt, 2,4%-kal több, mint egy éve. Málta az EU legsűrűbben lakott tagállama: az NSO 2024-re 1 806 fő/km² rezidens népsűrűséget számolt, a 2025-ös lakosságszámból 1 861 jön ki. Tas-Sliemában 18 186 fő/km² a sűrűség, a gozói L-Għasriban 104.

Nemcsak a turisták lettek többen. A lakosságszám 2010 és 2025 között 414 027 főről nőtt a mai szintre, ami 15 év alatt 42,1% (saját számítás). 2025-ben a természetes szaporulat mindössze 98 fő volt, a nettó migráció viszont 13 906. A lakosság 31,1%-a nem máltai állampolgár, és a vendéglátás munkaereje nagyrészt innen jön.

Három sziget, három nagyságrend

  • Málta (a fősziget): kb. 246 km², kb. 549 000 lakos. Itt van a repülőtér, Valletta, Sliema, St. Julian’s és a forgalom zöme.
  • Gozo: 67 km², 39 287 lakos (2021), 557 fő/km². A lakosság 2011 és 2021 között 25%-kal nőtt. A gozói látnivalókról külön cikket írtam.
  • Comino: 3,5 km², 2 állandó lakos (2020). A sziget teljes egészében Natura 2000 védett terület, 50–80 pár yelkouan-vészmadárral.

Hány turista jut egy máltaira?

Évente nagyjából 6,8 turista jut egy máltai lakosra (saját számítás, 2025). Országos szinten Európában csak Monaco aránya magasabb. Egy 2026-os összesítés szerint Málta Európa legturistasűrűbb szigete, négyzetkilométerenkénti turistaszám alapján pedig 2024-ben a világon a hatodik volt.

ÉvBeérkező turistákVendégéjszakaÖsszköltés
2019kb. 2 770 000——
20232 975 67020,2 millió2,7 milliárd €
2024kb. 3 563 00022,9 millió3,3 milliárd €
20254 022 31025,4 millió3,9 milliárd €
Forrás: NSO Malta és Malta Tourism Authority, 2019–2025.

Az átlagos tartózkodás közben rövidül: 7,3 éjszakáról (2022) 6,8-ra, majd 6,4 éjszakára (2024). A vendég gyorsabban fordul, és a szigetnek ugyanannyi vendégéjszakához több érkezést kell kiszolgálnia.

A cruise-utasok mindebben nincsenek benne: belőlük 2025-ben 870 560 érkezett 387 hajóval, és egyes hajók 6 700 embert tesznek partra egyetlen napra.

Ha csak egy dolgot jegyzel meg ebből a cikkből

Máltán nem a turisták száma önmagában a probléma, hanem az, hogy mikor és hova sűrűsödnek. Augusztusban naponta 80 701 turista van a szigeteken, decemberben 12 875 (NSO, 2024). Ugyanaz az út júniusban vagy októberben töredék terhelést jelent a helyieknek.

Mikor a legzsúfoltabb, és mennyire?

A csúcs augusztus, és a különbség a téli mélyponthoz képest több mint hatszoros. Az NSO 2024-es intenzitásvizsgálata szerint augusztusban naponta átlagosan 80 701 turista van a szigeteken, decemberben 12 875. Éves átlagban 46 918, így a „tényleges népesség” 615 763 fő.

A településszintű adatok élesebbek. Az intenzitásmutató azt méri, hány vendégéjszaka jut naponta 100 lakosra. San Ġiljanban (St. Julian’s) ez augusztusban 126,4, vagyis a településen több turista tartózkodik, mint ahány helyi lakik ott.

TerületÉves intenzitásAugusztusi intenzitás
Málta összesen8,214,2
San Ġiljan (St. Julian’s)79,9126,4
Valletta69,482,0
Forrás: NSO Malta, Tourism Intensity 2024. Az érték a 100 lakosra jutó napi vendégéjszakák száma.

Tas-Sliema népsűrűsége turistákkal együtt augusztusban 27 374 fő/km², Valletta intenzitása pedig egyetlen év alatt ugrott 53,5-ről 69,4-re. A vallettai látnivalókat emiatt érdemes kora reggel bejárni.

A szállodai kihasználtság ugyanezt rajzolja ki: nyáron 88,2%, télen 50,3% (MTA, 2024). Ezek a számok nem tartalmazzák a cruise-utasokat és a napi kirándulókat, tehát a nappali csúcsterhelés még ennél is magasabb.

Miért van ennyi autó egy 316 km²-es szigeten?

Mert az autóállomány évek óta megállás nélkül nő, és semmi nem állította meg. 2025 december végén 457 403 forgalomba helyezett gépjármű volt Máltán, és az állomány napi nettó 35 darabbal bővült; 2026 első negyedévében 36-tal. A járműpark 73,4%-a személyautó, és ezer lakosra kb. 797 jármű jut.

Mibe kerül a dugó?

Marco Cremona mérnök 2026-os számítása szerint a forgalmi torlódás évi 1,13 milliárd euróba kerül Máltának: 400 000 ingázó, napi kb. négy út, az utazási idő nagyjából negyede torlódásban vész el, ez évi kb. 60,8 millió óra, plusz kb. 518 millió euró üzemanyagköltség.

Egy ingázóra vetítve ez évi 152 óra. A számítás nem tartalmazza a parkolásra fordított időt, a környezeti károkat és az útkarbantartást. Korábbi becslések ennél jóval alacsonyabbak voltak (274 millió euró), a nagyságrend tehát vitatott. A TomTom 2025-ös adata szerint Vallettában csúcsidőben negyed óra alatt 5,5 km-t lehet megtenni, optimális órában 9,9-et.

Az ingyenes buszozás és ami nem történt meg

2022. október 1-je óta minden máltai rezidens ingyen buszozhat személyre szóló Tallinja-kártyával. A jogosultak köre 129 826 főről több mint 501 779-re nőtt, a felnőtt utazások száma pedig egy év alatt 20,9 millióról 36,2 millióra emelkedett.

Az autóállomány közben ugyanúgy napi 35–36 darabbal nőtt. A The Journal elemzése szerint az adatok nem bizonyítják, hogy csökkent volna az autóhasználat: a többletutazások jöhetnek olyanoktól is, akiknek nincs autójuk.

2026 áprilisában a Transport Malta bemutatta a „Malta in Motion” 15 éves tervet. Metróhálózat helyett egyetlen, 24 km-es könnyűvasúti vonal szerepel benne 2,8 milliárd euróért, ami kilométerenként kb. 117 millió euró. Az építés a kezdés után 3–4 év vagy több.

Mit jelent ez, ha bérautót terveztél?

Máltán a bérautó nem szabadság, hanem beállás a sorba. 457 403 jármű osztozik 316 km²-en, és a kormány saját 2026-os közlekedési terve külön pillérként kezeli a parkolási politikát. Az autózás részleteiről az autóbérlésről szóló cikkemben írtam. Egy-két kirándulásra reális alternatíva a busz és a komp kombinációja.

Honnan jön a máltai pénz, ha nem csak a turizmusból?

Több lábon áll, mint a közbeszéd sugallja. A turizmus GDP-részesedésére három, egymástól élesen eltérő szám van forgalomban, és a különbség módszertani.

  • 6,1%: a hivatalos Tourism Satellite Account szerinti közvetlen hozzájárulás (2010-es referenciaév), 8,0%-os közvetlen foglalkoztatással.
  • 12–15%: az Európai Bizottság fenntartható turizmusról szóló dokumentuma (2025).
  • 16,9%: a WTTC 2026-os előrejelzése, 72 200 munkahellyel, azaz minden ötödik állással. Ez közvetlen, közvetett és indukált hatást együtt számol.

Ez nem szőrszálhasogatás. A „nem engedhetjük meg magunknak a turizmus visszafogását” érv a magasabb számra épül, miközben a sztenderd közvetlen hozzájárulás lényegesen kisebb. Az OECD 2025-ben külön módszertani jelentést adott ki, mert a máltai hivatalos adatok hiányosak.

  • Online gaming és szoftver: a két ágazat együtt a bruttó hozzáadott érték több mint 15%-át adja, a gaming 14 000–15 000 teljes munkaidős dolgozóval.
  • Pénzügyi szolgáltatások: a GDP kb. 11%-a, 2024 végén 21 hitelintézettel és 490 alappal.
  • Hajó- és jachtlajstrom: több mint 10 000 hajó, kb. 89 millió bruttó tonna (2025). Ez az EU legnagyobb lajstroma, és 850-nél több szuperjachttal darabszám alapján a világ legnagyobb szuperjacht-nyilvántartása. 1973-ban 27 hajó szerepelt benne.
  • Filmipar: 2023-ban 444 millió euró hozzáadott érték, a teljes GVA 2,2%-a, kb. 6 500 munkahely. A visszatérítés 2019 óta 30–40%.
  • Légijármű-lajstrom: 913 gép 2024 végén, a 2000-es 26 darab helyett.

Egy bevételi forrás viszont épp most szűnt meg. Az Európai Unió Bírósága 2025. április 29-én kimondta (C-181/23), hogy a befektetésért cserébe adott állampolgárság sérti az uniós értékeket. A „golden passport” program teljes bevétele 1,4 milliárd euró volt, de ez tíz év alatt gyűlt össze, és a szociális célra szánt részből 2024 júliusáig mindössze 41,8 milliót folyósítottak. A turizmus ugyanennyi idő alatt évente hozott 3–4 milliárdot.

Mit tűzött ki Málta célul, és mit ért el belőle?

A mennyiségi célt Málta megbukta, és ezt a saját számai mondják ki. A Malta Tourism Strategy 2021–2030 optimista maximumként 3–3,2 millió turistát prognosztizált 2030-ra. Ezt a szintet már 2024-ben túllépték 3,56 millióval, 2025-ben pedig 4,02 millióval.

Az „érték a mennyiség helyett” elv szerint a fejenkénti költés növekedésének kellett volna meghaladnia a látogatószámét. 2026 első felében viszont a fejenkénti költés csökkent. A kormány 2035-re 4,5 millió turistát tűzött ki célul, amit a jelenlegi ütem mellett már 2026-ban elérhetnek.

Két mondat, ami egymás mellett áll

A Malta Tourism Authority vezérigazgatója és több turisztikai szakértő tagadja, hogy Máltán túlturizmus lenne. Clyde Caruana pénzügyminiszter viszont 2026-ban ezt mondta: „Ha a számok tovább nőnek, a máltai nyaralás minősége biztosan romlani fog.”

Közben épül a kapacitás. 2026 márciusában 359 működő kollektív szálláshely és 55 308 férőhely volt Máltán, 52,9%-os nettó kihasználtsággal. Egy iparági lobbitanulmány szerint Máltának 5 millió turistára lenne szüksége a meglévő és tervezett szállodák fenntartásához.

A 2022-es hivatalos teherbírás-tanulmány a kapacitás 80%-os bővülésével számolt. Ebben az esetben a turizmusban dolgozók között a külföldiek aránya 59%-ról 77%-ra nőne, és 15 571 további lakóegységre lenne szükség a beköltöző munkaerőnek. A turizmus növekedése tehát önmagát erősítő népességnövekedést generál.

Honnan van ivóvíz egy ilyen kicsi szigeten?

Kétharmad részben a tengerből, egyharmad részben a föld alól. 2022-ben a máltai vízkitermelés 64%-a fordított ozmózisos sótalanításból származott, 36%-a talajvízből. A Water Services Corporation négy sótalanító üzemet működtet: Pembroke, Ċirkewwa, Għar Lapsi és a gozói Ħondoq.

A mérnöki oldal jól áll: a sótalanítás energiaigénye 2008 és 2018 között 6 kWh/m³-ről 2,8-ra esett, a csőhálózati veszteség pedig 1995 óta a hetedére.

A talajvíz a gyenge pont

Máltán évente kb. 34 millió m³ talajvizet termelnek ki, és ebből 11 millió m³ meghaladja a fenntartható utánpótlódást. A kitermelt talajvíz 90%-a a magas nitráttartalom miatt nem felel meg az EU ivóvíz-szabványának. A víztartó sótartalma az 1960-as évek 800 ppm-jéről 1980-ra 1 600 mg/l-re nőtt.

Itt jön be a turizmus. Egy 2026-os oknyomozás 2023-as adatokkal kimutatta, hogy a kereskedelmi üzemeltetők 656,8 millió liter talajvizet vittek el, 43%-kal többet, mint 2020-ban. A kitermelés nyáron 29%-kal az éves átlag fölött van, télen 22%-kal alatta, és a nyári csúcs oka az, hogy a tartálykocsik a szállodákat és a kertészeti szolgáltatókat látják el.

A talajvíz kitermelése ingyenes annak, akinek kútja van, és a regisztrált kereskedelmi fúrt kutak több mint 63%-a nem szolgáltat adatot a hatóságnak. Egy 2023-as kormányzati zöld könyv árazást és kvótákat javasolt, azóta intézkedés nem történt.

110 liter és 700–1 000 liter

Egy máltai lakos napi 110 liter vizet használ, ami Európa egyik legalacsonyabb értéke (európai átlag 144 liter, Görögország 177). Egy mediterrán ötcsillagos szálloda vendége főszezonban napi 700–1 000 litert. Ez utóbbi nem Málta-specifikus adat, hanem mediterrán átlag. A rövidebb zuhany és az újrahasznált törölköző a közvetlen fogyasztást érinti, ami a turisztikai vízlábnyomnak nagyjából az ötöde. Sótalanításra épülő szigeten ez a rész is számít, de a nagyobb tétel az, hogy van-e medence a szállásodon.

Bírja az áramhálózat, a hulladékrendszer és a táj?

Mindhárom rendszer a határán jár, és mindháromnál vannak dokumentált kudarcok. 2026. július 22-én Málta 741 MW-os áramfogyasztási rekordot döntött, 11%-kal a 2023-as csúcs felett, és ugyanazon a napon tucatnyi településen ment el az áram, köztük St. Julian’sben, Ħamrunban és Marsában.

A Máltai Kereskedelmi Kamara a helyzetet részben a gyors népességnövekedésnek tulajdonította, és annak, hogy a tervezés nem számolt sem a klímaváltozással, sem a bővülő turizmussal. A második, 225 MW-os interkonnektor 2026 végére készül el.

A hulladéknál rosszabb a kép. Málta 2024-ben 353 525 tonna települési hulladékot termelt, egy főre vetítve 574 kg-ot, és ez a szám a turistákat is figyelembe veszi. A kezelt hulladék 79,2%-a lerakóba került, ami rosszabb a 2023-as 78,6%-nál. Az EU 2025-re 55%-os újrahasznosítást írt elő, amit Málta soha nem ért el, a Magħtabnál ígért hulladékégető pedig évek óta nem épült meg.

A tájból pedig fogy. Málta területének kb. 15%-a beépített (2022), és 2006 óta legalább 1,94 km² zöldterület veszett el fejlesztésre, ami több mint fele Comino szigetének. A veszteség üteme gyorsult: 2006 és 2012 között 190 000 m², 2018 és 2023 között már közel 830 000 m².

A tenger alatt a Posidonia oceanica mezők a vesztesek. Alan Deidun tengerbiológus szerint a horgonyzás a legnagyobb aktuális fenyegetés, és a cominói Crystal Lagoonban látványos a tengerfenék roncsolódása. A hatóság tiltás helyett tudatosító kampányokra helyez. Erről a máltai élővilágról szóló cikkemben írtam bővebben.

A fürdővíz minőségéről ellentmondó adatok keringenek: egy másodlagos forrás a strandok 17%-át minősíti „rossznak”, egy másik összefoglaló szerint Málta a 9. helyen áll az EU-ban. A két állítás élesen ellentmond egymásnak, ezért egyik számot sem érdemes ténynek venni.

Comino és a Kék Lagúna: működik a korlátozás?

A korlátozás létezik, de a helyszíni riportok szerint nem oldotta meg a problémát. 2025. május 1. óta a Kék Lagúnába kötelező az ingyenes előfoglalás QR-kóddal, és egyszerre legfeljebb 4 000 látogató tartózkodhat a parton, a 2024 nyarán mért csúcsidei 12 000-hez képest. Három idősáv van: 08:00–13:00, 13:30–17:30 és 18:00–22:00.

A The Shift 2026 júniusi helyszíni riportja szerint késő délelőtt 8–12 kereskedelmi hajó dokkolt egyszerre, és kb. egy tucat bódé működik a parton. Ian Borg turisztikai miniszter megígérte a bódék eltávolítását és egy új tervezési pályázatot. Egyik sem valósult meg.

Andre Callus (Moviment Graffitti) szerint a plafon hatástalan, mert nem kezeli a valódi problémát, a féktelen kereskedelmi tevékenységet. 2026 augusztusában a szervezet elindította a „Comino Watch” monitoringot, és kampányt hirdetett egy kb. 800 fa kivágását engedélyező határozat megfellebbezésére.

Ha mégis a Kék Lagúna

Előre kell foglalni, ingyen, QR-kóddal. A 08:00–13:00 sávon belül kora reggel a legjobb érkezni, délben a legnagyobb a hajóforgalom. A vallettai komp ára 30–90 euró/fő (2026). Cominón belül a Crystal Lagoon és a Santa Marija Bay létszámkorlát nélkül, rövid sétával elérhető. A gyakorlati tudnivalókat a Cominóról szóló cikkemben szedtem össze.

Mit gondolnak erről maguk a máltaiak?

Megosztottak, de nem ellenségesek. Egy 2026-os Esprimi-felmérés szerint a máltaiak 51%-a „nagyjából megfelelőnek”, 45%-a „túlzónak” tartja a látogatószámot. A megoszlás földrajzilag éles: St Paul’s Bay, Mellieħa és Gozo lakóinak 59%-a aggódik, Marsaxlokk környékén csak 27%.

Az alábbiak sajtóból, felmérésekből és civil szervezetektől származnak, nem utazói fórumokról.

Egy 2019-es kutatásban arra a kérdésre, hogy szeretnének-e több turistát a saját településükön, 18% mondott igent, 51% nemet. Egy 2018-as felmérés szerint viszont országosan 65,2% ösztönözné a turizmust, és ugyanez a felmérés a panaszokat is rangsorolta ötfokú skálán: szemetelés 4,31; közlekedési gondok 4,17; strandzsúfoltság 3,90.

A MaltaToday 2025. júliusi vezércikke három csoportba sorolta a panaszokat: az infrastruktúra túlterhelése, az antiszociális viselkedés lakóövezetekben, és a szabályozási kudarcok. Egy sliemai lakos idézete a máltai sajtóban: „Öt év alatt néztem végig, ahogy az utcám átalakult, a lakások többsége ma már Airbnb.” Ez vélemény, nem statisztika. A bérlemények koncentrációja viszont alátámasztja: Sliema 12,0%, San Ġiljan 8,9%.

Mallorcai vagy barcelonai típusú utcai tiltakozás nincs Máltán. Ami van, az szervezett civil nyomásgyakorlás, és időnként sikeres: a Manoel Island ügyében valamivel több mint 29 000 aláírás gyűlt össze, és 2026. május 13-án a miniszterelnök aláírta a megállapodást, amellyel a sziget visszakerült köztulajdonba. A kormány vállalta, hogy megtilt rajta minden jövőbeli fejlesztést.

Mikor a legjobb Máltára menni, és hogyan?

Április, május, június vagy október. Ebben az időszakban 20–25 °C van, és töredék annyi turista tartózkodik a szigeteken, mint augusztusban. A városnézés a július és augusztus kivételével bármelyik hónapban működik, a strandszezon júniustól október végéig tart.

Máltán évente több mint 300 napos nap van; a leghidegebb hónap a január 10–15 °C-kal, a legmelegebb az augusztus 22–31 °C-kal. Aki novembertől márciusig megy, más országot lát. Egy figyelmeztetés: 2026 januárjában már 235 772 turista érkezett, 21,4%-kal több, mint egy éve. A holt szezon is telítődik.

Közlekedés: mi jár és mi nem

Az ingyenes buszozás csak máltai rezidenseknek jár, és ez a leggyakoribb félreértés a szigetről. A Malta Public Transport díjszabása szerint 2026-ban ezek a lehetőségeid.

  • 12 Single Day Journeys, 19 euró: hat hónapig érvényes és megosztható több utas között. Ha nem utazol minden nap, ez a legjobb ár-érték arányú megoldás.
  • Explore Flex, 27 euró/7 nap: korlátlan nappali és éjszakai buszozás. Gyerekeknek (4–10 év) 7 euró, négy év alatt ingyenes.
  • Egyszeri jegy: télen 2,00 euró, nyáron 2,50 euró, két órán át átszállással; éjszakai járaton 3,00 euró.

A kompok a hálózat gerincét adják, köztük a Ċirkewwa–Mġarr járat Gozóra. Az érkezés előtti tudnivalókat a Máltára indulóknak szóló cikkemben szedtem össze.

Hol lehet megszállni Sliema és St. Julian’s helyett

A három legterheltebb célpont San Ġiljan, Valletta és Tas-Sliema, és a rövid távú bérlemények is itt koncentrálódnak. Gozón viszont bőven van szabad kapacitás: a Gozo–Comino régióban a kihasználtság 26,9% volt 2026 első negyedévében.

Marsascala, Marsaxlokk és Birżebbuġa lakóinak csak 27%-a aggódik a turistaszám miatt, ami a legalacsonyabb arány az országban. Amit nyugodt szívvel kihagyhatsz: Paceville éjszakai zónája, valamint Swieqi és Msida lakóövezetei, ahol a hajnali hangoskodás a visszatérő panasz.

Hol költsünk, hogy a pénz helyben maradjon

A helyi piac és a máltai termék az a pont, ahol a pénzed nagyobb hányada marad a szigeten. A marsaxlokki vasárnapi halpiac erre a legismertebb példa; a máltai konyháról szóló cikkemben több javaslatot is összeszedtem.

Az agroturizmus a másik irány. A Michelin Guide 2025 februárjában három helyet emelt ki. A Malta Sunripe farmot a Mġarr-völgyben (hat hektár, őshonos Ġellewża és Girgentina szőlő), a gozói Ta’ Mena Estate-et és a Tuta Agrotourismot. Az utóbbiban a farm-to-table étterem alapanyaga 300 méterről érkezik.

Öko-hozzájárulás, kezdeményezések, etikett

2026. július 1-jétől az öko-hozzájárulás 0,50 euróról 1,50 euró/fő/éjszakára emelkedett, legfeljebb 22,50 euró egy tartózkodásra, és a 18 év alattiak mentesek. A számlán külön tételként kell szerepelnie. Nemzetközi mezőnyben ez alacsony: a Baleár-szigeteken 4 euró/éj a maximum, Görögországban ötcsillagos szállodákra 10–15 euró.

  • Żibel: 2017 óta több mint 10 000 önkéntessel 231 000 kg-nál több hulladékot gyűjtöttek ki a természetből. Havonta szerveznek parti és búvár-takarításokat, amelyek látogatóknak is nyitottak, és a szárazföldi csapathoz nem kell képesítés.
  • BirdLife Malta: madárvédelem és az illegális vadászat monitorozása. Bejelentőszám: 2134 7645, a rendőrség környezetvédelmi egysége: 119.
  • Moviment Graffitti és Din l-Art Ħelwa: a tervezési és építési ügyek két legaktívabb civil szereplője.

Két dolog a helyszínre. Máltán 359 templom van, és a többségük működő istentiszteleti hely: fedett vállal és térddel illik belépni. A másik a vadászat: Máltán van az EU legsűrűbb vadászpopulációja (2025 tavaszán 7 969 engedélyes vadász), a 2026-os őszi szezon pedig szeptember 1-jétől 2027. január 31-ig tart. A vidéki területeken ilyenkor puskalövések és vadászlesek várhatók.

Az öt döntés, ami tényleg számít

Április, május, június és október a legjobb időszak. Egy helyen hosszabban maradni jobb, mint csak két éjszakát. Gozón vagy a délkeleti falvakban is lehet aludni Sliema és St. Julian’s helyett. Bérautó helyett ott az Explore Flex vagy a 12 Single Day Journeys buszkártya. Cominóra kora reggel a legjobb menni, és a Crystal Lagoon is megnézhető.

Mennyit nyom a repülőút Máltára?

Budapestről Máltára oda-vissza nagyjából 407 kg CO₂-egyenérték jut egy utasra. Ez saját számítás a brit kormány (DEFRA) 2022-es kibocsátási tényezőivel, a nagy magasságú kibocsátás többlethatását is beleszámolva, 1 347 km-es egyirányú légvonalas távolsággal.

Útvonal BudapestrőlMódOda-vissza kg CO₂e/fő
Szarajevóautó, 4 fővel44,2
Korfurepülő263,7
Máltarepülő406,8
Balirepülő3 302,2
Saját számítás a DEFRA 2022-es kibocsátási tényezőivel (Our World in Data), nagykör-távolságokkal.

Egy máltai repülőút tehát 9,2-szer annyi, mint egy négyfős autós út Szarajevóba, és másfélszer annyi, mint egy korfui. Egy Bali-út viszont több mint nyolcszor annyi, mint a máltai.

Máltára gyakorlatilag nincs alternatívája a repülésnek egy magyar utazó számára. Itt tehát nem a közlekedési mód a mozgatható tényező, hanem a tartózkodás hossza. Ugyanaz a 407 kg négy vagy tíz éjszakára osztva nagyon más éjszakánkénti értéket ad, és a hosszabb ott-tartózkodás több pénzt is hagy a szigeten.

A tágabb kép: egy 2024-es Nature Communications-tanulmány szerint a turizmus 2019-ben a globális üvegházgáz-kibocsátás 8,8%-át adta, és évi 3,5%-kal nőtt, kétszer olyan gyorsan, mint a világgazdaság. Nem az a kérdés tehát, hogy milyen repülővel megyünk, hanem hogy milyen messzire és milyen gyakran.

Málta nem attól lesz jobb, ha nem mész

A máltai turizmus 72 200 munkahelyet tart életben. Az a javaslat, hogy senki ne menjen Máltára, ugyanazoknak ártana, akikről ez a cikk szól.

A tényleges mozgástér máshol van. A nyár és a tél közötti hatszoros különbség a te naptáradban dől el. Az, hogy Sliemában vagy Gozón alszol, a te foglalásodon múlik. Az, hogy bérautót viszel a 457 403 máltai jármű mellé, szintén.

A számok többsége rossz irányba megy: a lerakóba kerülő hulladék aránya nőtt, a talajvíz túlhasználata évi 11 millió m³, a zöldterület fogy. Közben viszont Manoel Island visszakerült a köznek, és a sótalanítás energiaigénye kevesebb mint a felére esett. Ez nem reménytelen ország, hanem egy nagyon kicsi ország nagyon nagy terhelés alatt.

Ugyanezt a szempontrendszert a korfui, a boszniai és a ciprusi turizmusról szóló cikkekben is végigvettem, a nemzetközi hátteret pedig a fenntartható turizmusról szóló bevezető cikk adja. A máltai látnivalókról külön cikkben írtam.

Málta időjárás és árfolyam

Málta: 7 napos előrejelzés

Most: 21 °C, részben felhős · frissítve 11.05. 10:09 (magyar idő)

Málta időjárás-előrejelzése a következő 7 napra
NapIdőMaxMinCsapadék
Ma nov. 5.részben felhős22°18°–
P nov. 6.többnyire napos22°17°–
Szo nov. 7.derült21°17°–
V nov. 8.borult20°17°0,2 mm
H nov. 9.többnyire napos20°16°2,1 mm
K nov. 10.zápor21°17°2,0 mm
Sze nov. 11.borult23°18°0,4 mm

Előrejelzés: MET Norway, CC BY 4.0. Naponta többször frissül.

Árfolyam: euró

1 € = 363,32 Ft

Málta pénzneme: euró (EUR).

  • 10 € = 3 633 Ft
  • 50 € = 18 166 Ft
  • 100 € = 36 332 Ft
  • 10 000 Ft = 27,52 €
36 332 Ft

MNB hivatalos devizaárfolyama, 2026. november 4. Tájékoztató középárfolyam: a bankok és pénzváltók ennél kedvezőtlenebb árfolyamon váltanak. Bankkártya vagy készpénz?

Mikor menj? A legjobb hónapok

Málta esetében a sokéves átlag alapján a legkellemesebb hónapok: május, június és július. A legmelegebb hónap az augusztus (átlagosan 28 °C napi csúcs), a legcsapadékosabb a november (kb. 91 mm).

Málta havi időjárása

HónapNapi csúcsÉjszakaiCsapadékEsős nap
Január15 °C14 °C67 mm11
Február15 °C13 °C57 mm9
Március15 °C14 °C46 mm8
Április17 °C16 °C28 mm6
Május ★20 °C18 °C38 mm3
Június ★24 °C22 °C10 mm2
Július ★27 °C25 °C3 mm0
Augusztus28 °C26 °C12 mm3
Szeptember26 °C25 °C58 mm8
Október23 °C22 °C77 mm10
November21 °C19 °C91 mm12
December17 °C16 °C72 mm12
★ ajánlott hónap (napi csúcs 18–27 °C és az évi átlagnál kevesebb esős nap). Esős nap: legalább 1 mm csapadék. Sokéves átlag 1996–2025 között, forrás: NASA Langley Research Center POWER Project (MERRA-2), a hőmérséklet a helyszín 0 m-es tengerszint feletti magasságára korrigálva.

Gyakori kérdések

Tényleg ingyen buszozhatok Máltán?

Nem. Az ingyenes buszozás 2022. október 1. óta csak rezidenseknek jár, személyre szóló Tallinja-kártyával. Turistaként az Explore Flex (27 euró/7 nap) vagy a megosztható 12 Single Day Journeys (19 euró) közül választhatsz, 2026-os árakon.

Kell előre foglalnom a Kék Lagúnába?

Igen, 2025. május 1. óta kötelező az ingyenes online előfoglalás QR-kóddal, három idősáv (08:00–13:00, 13:30–17:30, 18:00–22:00) valamelyikére. Egyszerre legfeljebb 4 000 látogató lehet a parton, és foglalás nélkül nem szállhatsz partra. Aki a hajón marad, annak nem kell foglalnia.

Mennyi turistaadót kell fizetnem Máltán?

2026. július 1-je óta 1,50 euró/fő/éjszaka az öko-hozzájárulás, legfeljebb 22,50 euró egy tartózkodásra. A 18 év alattiak mentesek, és az összegnek külön tételként kell szerepelnie a szállás számláján.

Mikor a legkevésbé zsúfolt Málta?

Decemberben: ekkor naponta átlagosan 12 875 turista tartózkodik a szigeteken, szemben az augusztusi 80 701-gyel (NSO, 2024). Strandoláshoz az április–június és az október a jó kompromisszum, 20–25 °C-kal.

Van értelme bérautót foglalni Máltán?

Rövid nyaraláshoz többnyire nincs. 316 km²-en 457 403 jármű közlekedik, a torlódás egy 2026-os számítás szerint évi 1,13 milliárd euróba kerül, és a parkolás a turistaövezetekben nehéz. A busz, a komp és a gyaloglás kombinációja reális alternatíva.

Utálják a máltaiak a turistákat?

Nem. Egy 2026-os felmérés szerint 51%-uk nagyjából megfelelőnek, 45%-uk túlzónak tartja a látogatószámot, a turistaövezetekben viszont 59% aggódik. Utcai tiltakozás nincs, szervezett civil kampányok viszont vannak, és időnként nyernek is.

Elfogyhat a víz Máltán?

Az ivóvízellátás 64%-ban sótalanításból jön, tehát a csap nem szárad ki. A talajvíz viszont évi 11 millió m³-rel túl van használva, és a kitermelt mennyiség 90%-a nem felel meg az EU ivóvíz-szabványának.

Amit a cikkből érdemes elvinni

Málta 316 km²-en, 588 254 lakossal fogadott 4 022 310 turistát 2025-ben. A terhelés nem egyenletes: augusztusban hatszor annyi látogató van itt, mint decemberben, és San Ġiljanban több turista tartózkodik, mint helyi. Az időzítés, a szállás helye, a tartózkodás hossza és a bérautó kérdése négy olyan döntés, amit te hozol meg, és mind a négy mérhetően számít.

Képek

Fenyvesi Nikoletta

Fenyvesi Nikoletta

Szia, örülök, hogy itt vagy! Imádom felfedezni a világot – egyedül éppúgy, mint családdal vagy barátokkal. Szeretek túrázni, új helyeket bejárni, és szinte minden érdekel, amit egy úti cél kínál. A hétköznapokban virtuális asszisztenciával, outsourcinggal és vállalkozásfejlesztéssel foglalkozom a Delegriánál, ami lehetővé teszi, hogy a munkát és az utazást rugalmasan összehangoljam. Az Open Wonders cikkeiben nem katalógusokból mesélek: azokat a helyeket, élményeket, praktikus tippeket és saját tapasztalatokat osztom meg, amelyeket magam is átéltem az útjaim során.

Cikkek: 173

Ne maradj le az új úti tippekről!

Iratkozz fel az Open Wonders hírlevélre, és elküldöm a legjobb cikkeket, útiterveket és praktikus tippeket.

Bármikor leiratkozhatsz. Az adataidat nem adjuk tovább.